Pariuri Sportive forum, Biletul Zilei, Rezultate live, Predictii Fotbal: Cum se calculeaza cotele - Pariuri Sportive forum, Biletul Zilei, Rezultate live, Predictii Fotbal

Salt la continut

HOME | FORUM PARIURI SPORTIVE | BILETUL ZILEI | CLASAMENTE SI STATISTICI | REZULTATE LIVE | PREDICTII FOTBAL | MECIURI LIVE

Share Topic:   del-icio-us twitter digg email facebook google stumbleupon
  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se calculeaza cotele Evaluare topic: -----

Postat 11 October 2010 - 11:17 AM (#21) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 08-July 09

In timp ce reciteam postul meu de mai sus ma gandeam ce-ar fi daca am imparti golul marcat/primit la 11 jucatori de fotbal ai unei echipe. Mai exact, cand Van Persie a marcat pt Arsenal, sa-i acordam un 0.12 lui Arshavin care a dat antepenultima pasa de gol. Iar aceste date sa le utilizam cand adunam coeficientii pt titularii din urmatorul meci. Ce parere aveti?
0

Postat 11 October 2010 - 11:41 AM (#22) Useril este offline   betting_agent 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 1021
  • Inregistrat: 08-October 08
  • LocationTimisoara

Citeaza

Originally posted by cgmbet Prin eveniment plat eu inteleg un eveniment care nu iese cu absolut nimic din comun. Nu sunt accidentati, absente importante, petreceri cu o seara inainte, alte cazuri extraordinare.
in aceeasi categorie intra si faptul ca se pariaza milioane de euro pe meciul respectiv?
0

Postat 11 October 2010 - 12:08 PM (#23) Useril este offline   cgmbet 

• Parior Senior
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1694
  • Inregistrat: 20-August 05

La asta nu m-am gandit dar la prima vedere eu nu l-as baga la evenimente plate.Cazul 1 - S-a pariat mult in putine pariuri si eu habar n-am de ce - n-am info - mai bine stau in banca meaCazul 2 - S-a pariat mult in multe pariuri (meci popular) - putem fi siguri ca o casa care se respecta calculeaza mai corect decat noi - deci iar stau in banca mea. In legatura cu ce spune betman99 si eu sunt ferm convins ca numarul de goluri nu este suficient si trebuie corectat in plus sau minus functie de valorile echipelor implicate, factori externi...etc si etc... probabil ca este o adevarata arta ... dar o descifram noi pana la urmaPe de alta parte trebuie sa stim exact unde sa ne oprim sa nu aflam prea multe sa nu cumva formateze astia serverul lui :mrg:Marius.
0

Postat 11 October 2010 - 01:27 PM (#24) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Citeaza

Originally posted by betting_agent

Citeaza

Originally posted by cgmbet Prin eveniment plat eu inteleg un eveniment care nu iese cu absolut nimic din comun. Nu sunt accidentati, absente importante, petreceri cu o seara inainte, alte cazuri extraordinare.
in aceeasi categorie intra si faptul ca se pariaza milioane de euro pe meciul respectiv?
Pai pe orice meci din Premiership se pariaza milioane numai la BF. Problema apare pt case cand volumele de bani sunt inegal distribuite. La B\'burn cu Sunderland din aceasta etapa cred ca avem un meci plat. La fel si la Bolton cu Stoke, daca nu si mai plat... Poate si meciul lui Wolves. La polul opus cred ca s-ar afla meciul lui Tottenham unde semnul 2 o sa fie mai jucat decat merita in realitate. Sau mai rau, joci dubla contra lui Fulham la 1.40 (cel mult) si da Fulham prima gol.Cred ca are dreptate cgmbet in legatura cu concentrare pe meciuri care nu ies in evidenta. Insa dupa parerea mea, daca vrei valoare pt pariurile tale excluzand influenta caselor, cobori in diviziile inferioare, gen Germania 3 sau Conference la englezi. Aici insa apar alte probleme, legate de limite si de volatilitatea pietei.
0

Postat 11 October 2010 - 02:16 PM (#25) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 1729
  • Inregistrat: 21-November 05

La o materie la facultate am prezentat un proiect despre poisson distribution...si chiar la pariuri l-am folosit.Era un system-seeker (este) in care am 1000 de meciuri si eu modific variabile si el imi calculeaza care ar fi fost profitul in alea 1000.La cel mai mult l-am adus la :Rezultate System SeekerPoissonUnitati investite 1000.00 Unitati profit 31.71 Profit procent 0.031 profit cu +cu urmatoarele setari: POISSON SYSTEM-SEEKER VARIABLESBonus meciuri DEPLASARE 0.03Timp 0.01Avantaj echipa gazda 0.40Timp luat in considerare ? da% Goluri in general 0.33% Goluri acasa / deplasare 0.33% Goluri in forma recenta 0.33Cat conteaza atacul ? 0.50Cat conteaza apararea ? 0.50
0

Postat 11 October 2010 - 02:19 PM (#26) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Oricum dupa cum am zis...poisson are o mare problema la egalitate.Daca de exemplu...Fie un meci echilibrat ... A vs B si zicem ca ambele au expected goal la fel la un 2.Poisson Table Goluri echipa A 2.00Goluri echipa B 2.00Victorie echipa A 40% 2.53Egal 21% 4.83Victorie echipa B 40% 2.53Sub 2.5 goluri 24% 4.20Peste 2.5 goluri 75% 1.33Super fals.
0

Postat 11 October 2010 - 02:42 PM (#27) Useril este offline   cgmbet 

• Parior Senior

Da intradevar ce prezinti tu pare fals la prima vedere. Dar pe de alta parte, un numar de expected goals de 2 pentru ambele echipe este enorm dupa parerea mea. Expected goals este afectat si de puterea apararii adverse ceea ce ne duce cu gandul, in cazul unor echipe sensibil egale la scaderea \"exepcted goals\". Deci acel 2 vine de undeva de la 2 si ceva care este asa cum sopuneam enorm, cel putin pentru premier league. O echipa cu expected goals de 2 si ceva in mod sigur are aparare pe masura care afecteaza \"expected goals\" al echipei adverse.Pare oarecum normal, pe de alta partye, si aici ai dreptate, cu cat expected goals este mai mare cu atat posibilitatea egalului este mai mica din cauza \"imprastierii\" ca sa zic asa. Daca vei calcula pentru 1.58 si 1.58 de exemplu vei obtine cu siguranta alte rezultate, mai aproape de cotele reale pentru egal. Chiar o sa calculez sa vad. Oricum ma bucur ca am starnit interes si in mod sigur nu sunt multe forumuri (in Romania aproape sigur nu) in care se discuta chestiile astea care eu cred ca sunt foarte foarte aproape de \"esenta\" pariurilor pe fotbal cel putin :motz:[Edited on 11-10-2010 by cgmbet]
0

Postat 11 October 2010 - 03:22 PM (#28) Useril este offline   Nostrad 

• Parior
  • PipPip
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 21-June 05

Well, urmaresc de ceva timp site-ul si proiectul lui cgmbet.Poate va dau un sfat bun, poate deja il stiti...Ideea e ca cei mai buni in domeniu, care au in pariurile in sange, in cultura lor sunt englezii. Eu am studiat multe sisteme si variabile, dar pana la urma a trebuit sa recunosc ca sistemul englez (si ceva PRO tipsteri americani) e cel mai bun.Cgmbet, cum intentionezi sa-ti creezi sistemul de rating ?Folosind Poisson? Hmm, nu stiu de ce dar simt ca nu e suficient...As fi curios de parerea voastra legata de sistemul englez:http://www.football-data.co.uk/ratings.pdfDiscutiile sunt interesante si ar fi un lucru bun de stiut care sunt primele trei variabile(formule) folosite de Pinnacle pentru stabilirea cotelor initiale (fara influente externe, noutati,etc).
0

Postat 11 October 2010 - 06:21 PM (#29) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Poisson Table Goluri echipa A 1.50Goluri echipa B 1.50Victorie echipa A 38% 2.64Egal 24% 4.12Victorie echipa B 38% 2.64Am citit multe despre poisson...si are problema mare la egal...Sa zicem ca se gasesc doua echipe asa super inchise...Poisson Table Goluri echipa A 0.50Goluri echipa B 0.50Victorie echipa A 27% 3.74Egal 47% 2.15Victorie echipa B 27% 3.74Nu poti sa zici ca poate sa fie asa ceva.Eu unul am renuntat la poisson...acum folosesc ELO Rating.O sa arunc o privire acum pe link-ul dat de Nostrad.:motz:
0

Postat 11 October 2010 - 06:28 PM (#30) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

L-am gasit intr-o prezentare mai scurta pe ESPN, insa mi se pare cel mai slab din cele discutate pana acum.cyraxro, iei in calcul pt Elo ultimele 400 de partide ale unei echipe?[Edited on 11-10-2010 by betman99]
0

Postat 11 October 2010 - 06:35 PM (#31) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Eu am toate sezoanele din 2000....Dar in formula primul care intra...e din 2006/2007 cu 15%In timp ce astea de sezonul asta sunt 100%.La rating folosesc si \"comfortable win\" cu limita la 3.Adica nu intra in calcul victorii din alea nesimtite care si asa sunt cam false;:motz:
0

Postat 11 October 2010 - 06:47 PM (#32) Useril este offline   shark 

• Bet Trick Holder
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 3456
  • Inregistrat: 24-October 07

Citeaza

Originally posted by cyraxroSa zicem ca se gasesc doua echipe asa super inchise...Poisson Table Goluri echipa A 0.50Goluri echipa B 0.50Victorie echipa A 27% 3.74Egal 47% 2.15Victorie echipa B 27% 3.74Nu poti sa zici ca poate sa fie asa ceva.
Mie mi se par relativ corecte cotele in conditiile expuse de tine.Folosesti sistemul ala si la spanioli sau doar pentru englezi?
0

Postat 11 October 2010 - 07:04 PM (#33) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Tin sa te contrazic NU cred ca 50% poate sa fie la un meci de fotbal..parerea mea de fapt:)Pentru toate campionatele eu imi fac cotele (doar din statistica).Imediat o sa pun pentru cateva campionate cotele mele...Mie mi se pare ca m-am apropiat destul de mult de case...dar mai este loc de progres intodeauna!-injuries;-weather;-motivation;Destule variabile neacoperite!Am pus Juice-ul casei la 5% (total 1/cota = 1.05 adica!)ANGLIAImagine postataFRANTAImagine postataROMANIAImagine postataSPANIAImagine postata
0

Postat 11 October 2010 - 07:11 PM (#34) Useril este offline   Nostrad 

• Parior
  • PipPip
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 21-June 05

Citeaza

Originally posted by betman99L-am gasit intr-o prezentare mai scurta pe ESPN, insa mi se pare cel mai slab din cele discutate pana acum.[Edited on 11-10-2010 by betman99]
Exemplul de la football-data.co.uk l-am dat deoarece contine regresie - dupa parerea mea un lucru esential pentru o analiza a rezultatelor. Se contruieste o functie in functie de o variabila anume - in cazul de fata Goal Superiority , dar poate fi Poison, ELO Ratings, etc.Obtinem y=....... si R2=0.XX.Se pot testa astfel diferite idei si pastram variabilele cu R2 cel mai aproape de 1.00E mult de munca aici dar altfel cum se pot verifica eficienta calcularii cotelor?Daca are altcineva o metoda mai buna il rugam sa ne lumineze :motz:
0

Postat 11 October 2010 - 07:15 PM (#35) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Citeaza

Originally posted by cyraxroTin sa te contrazic NU cred ca 50% poate sa fie la un meci de fotbal..parerea mea de fapt:)
Nu crezi ca exista probabilitati pe cele unul din cele 3 semne mai mari de 50% sau la ce te refereai?
0

Postat 11 October 2010 - 07:18 PM (#36) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Citeaza

Originally posted by betman99

Citeaza

Originally posted by cyraxroTin sa te contrazic NU cred ca 50% poate sa fie la un meci de fotbal..parerea mea de fapt:)
Nu crezi ca exista probabilitati pe cele unul din cele 3 semne mai mari de 50% sau la ce te refereai?
Ma referam la faptul ca baiatul a zis ca i se par cotele bune cu (50% pe X intre echipele alea cu GoalExpect=0.50)....Eu zic ca un meci de fotbal nu poate sa aiba 50% sa iasa X.
0

Postat 11 October 2010 - 07:35 PM (#37) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Merci de lamurire, n-am fost pe faza. Da, sunt de aceeasi parere, nu poti avea nici macar 45% pe X. Exista exceptiile din Serie A din ultimele 3 etape, evident. :motz:
0

Postat 11 October 2010 - 08:07 PM (#38) Useril este offline   cgmbet 

• Parior Senior

cyraxro, este foarte interesant ce prezinti tu si chiar s-ar putea sa fie solutia la problemele noastre. Eu unul am mers deja prea departe pe poisson si nu ma mai intorc. O sa vad unde ajung. \"Motorul\" sistemului meu de rating incorporat in software va fi Poisson, mai ales ca imi permite sa calculez probabilitatile si in timpul partidelor, adica live functie de minut. Am calculat si eu si am ajuns la acelasi rezultat ca si tine in legatura cu ce-ai prezentat. Am ramas putin descumpanit vazand acele procente intradevar ireale. Mi-am dat seama insa ca daca exista echipe cu acele \"expected goals\" de 0,5 atat gazdele cat si oaspetii atunci intradevar acele procente sunt corecte si posibile.De ce spun asta? Pentru ca punctul de plecare in sistemul bazat pe numarul de goluri marcate este media golurilor marcate de gazde respectiv oaspeti care este de obicei mult in favoarea gazdelor. Dupa asta se ajusteaza functie de echipe, puterea apararilor, atacurior...etc. Este foarte greu de obtinut daca nu imposibil, mergand pe drumul asta, sa obtii acele valori pentru \'expected goals\". Daca acestea exista totusi, fiind foarte foarte rare impreuna, atunci cu siguranta si o cota de 2.15 pe egal trebuie sa existe. Nu stiu, mai studiez, si ma bucur ca apar aceste intrebari inainte de a \"trage linie\" poate mai salvez cate ceva.:conf:
0

Postat 11 October 2010 - 08:20 PM (#39) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 04-January 07

Citeaza

Originally posted by cyraxroEu unul am renuntat la poisson...acum folosesc ELO Rating.O sa arunc o privire acum pe link-ul dat de Nostrad.:conf:
Eu cred ca cele doua (poisson si Elo) se completeaza reciproc.Adica, elo se preteaza foarte bine la determinarea \"expected goals\", in schimb, cu poisson poti determina cotele.Cu elo poti tria relativ corect, pentru determinarea expected goals, doar acele meciuri trecute in care adversara avea aceeasi valoare cu adversara curenta.Si inca ceva, la determinarea mediei pentru \"expected goals\" se pot lua in in calcul impreuna atat golurile marcate de echipa cat si golurile primite de adversara.
0

Postat 11 October 2010 - 08:26 PM (#40) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 04-January 07

Sa inteleg ca voi folositi poisson fara Elo?Adica luati in calcul toate meciurile disputate de o echipa la un moment dat?Nu este foarte important sa folosesti pentru expected goals doar acele meciuri in care o echipa a intalnit adversare de aceeasi valoare? (ma rog, se poate folosi o marja de eroare in cuantificarea valorii adversarei)
0

Arata acest topic

• 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HOME | FORUM PARIURI SPORTIVE | BILETUL ZILEI | CLASAMENTE SI STATISTICI | REZULTATE LIVE | PREDICTII FOTBAL | MECIURI LIVE

Biletul zilei, Predictii fotbal, Pariuri sportive, Rezultate live, Clasamente fotbal, Statistici fotbal, Case pariuri

Skin si limba