Pariuri Sportive forum, Biletul Zilei, Rezultate live, Predictii Fotbal: Cum se calculeaza cotele - Pariuri Sportive forum, Biletul Zilei, Rezultate live, Predictii Fotbal

Salt la continut

HOME | FORUM PARIURI SPORTIVE | BILETUL ZILEI | CLASAMENTE SI STATISTICI | REZULTATE LIVE | PREDICTII FOTBAL | MECIURI LIVE

Share Topic:   del-icio-us twitter digg email facebook google stumbleupon
  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se calculeaza cotele Evaluare topic: -----

Postat 11 October 2010 - 08:32 PM (#41) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 08-July 09

Mi se pare putin sa iei in considerare doar meciurile cu adversari din aceeasi categorie (creste intervalul de timp si se dilueaza importanta meciurilor trecute). Apar probleme iar cu clasele extreme: prima si ultima. Poti sa iei si clasele vecine eventual. Am inteles ca cyraxro nu ia in considerare victoriile clare gen 5-0 sau mai rau, insa pana la urma cred ca si astea definesc ratingul unei echipe.[Edited on 11-10-2010 by betman99]
0

Postat 11 October 2010 - 08:41 PM (#42) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Postari: 1729
  • Inregistrat: 21-November 05

Da eu deja unde diferenta de goluri e +3..ramane la 3.M-am inspirat cu \"comfortable win\" dintr-un power ratings la nba...nu mai stiu unde am citit..unde individul lua max 15 sau 20 pct la diferenta...[Edited on 11-10-2010 by cyraxro]
0

Postat 11 October 2010 - 08:49 PM (#43) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

iau meciul Swidon-BB sa explic cum calculam eu poisson....last 5 home vs last 5 awayONLYGF GAHOME 1.00 2.001.00 1.001.00 0.001.00 0.002.00 3.00AWAY 0.00 3.002.00 2.001.00 1.003.00 0.001.00 0.00Eliminam valori care au depasit cu mult media setului.Rez finalexpGoals Swidon = 0.88expGoals BB = 0.88Victorie echipa A 33% 3.00Egal 33% 3.00Victorie echipa B 33% 3.00 Victorie echipa A la cel putin 2 goluri 12% 8.68Victorie echipa B la cel putin 2 goluri 12% 8.68 Sub 2.5 goluri 74% 1.35Peste 2.5 goluri 25% 4.02Cam asa lucram eu cand testam poisson...eram disperat ca mi se parea ca daca gasesc \'expGoals\' am totul...dar incet incet m-am linistit :conf:
0

Postat 11 October 2010 - 08:54 PM (#44) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Citeaza

Originally posted by cferoiuSa inteleg ca voi folositi poisson fara Elo?Adica luati in calcul toate meciurile disputate de o echipa la un moment dat?Nu este foarte important sa folosesti pentru expected goals doar acele meciuri in care o echipa a intalnit adversare de aceeasi valoare? (ma rog, se poate folosi o marja de eroare in cuantificarea valorii adversarei)
Si prin aste te referi la cota ?Ca nu poti sa zici ca X daca juca sezonul asta la Arsenal , Liverpool si United ... fiecare din cele mentionate avea 1.30-1.35 sa zic...dar nu poti zice ca au aceeasi valoare.Ar fi interesant sa aplici aceeasi valoare pe un sistem de rating in paralel. :conf:
0

Postat 11 October 2010 - 10:54 PM (#45) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 04-January 07

cyraxro:Pai sa lamurim un lucru!Orice sitem de rating nu este alceva decat stabilirea corecta, dupa metode proprii, a unor cote pentru un eveniment parioristic.Ce faci ulterior e alta poveste.Oricum, la ce-mi arati tu aici eu te intreb:-cum poti face expected goals, pentru ultimele meciuri ale unei echipe fara sa ti cont cu cine a jucat?Poti sa compari un gol marcat impotriva lui Arsenal, cu unul impotriva Cucuietilor din Deal?In alta ordine de idei:cum poti calcula niste cote folosind Elo? Daca iei in calcul doar rezultatul ca si victorie egal sau infrangere, mi se pare grosolan.betman:mersi pentru reply, ai dreptate, pana acum nu concepeam cum as putea folosi golurile marcate cu adversari din categorii diferite, pentru expected goals, si da ai dreptate , folosind meciurile doar din aceeasi categorie creste intervalul de timp si se \"dilueaza\" :conf: importanta meciurilor.Acum am citit si linkul lui Nostrad (sumar e adevarat) dar impreuna cu ce a scris betman, mi-a venit o idee in legatura cu folosirea golurilor marcate si primite de o echipa in meciurile imediat trecute, chiar daca a jucat cu adversari din categorii diferite.Si anume, pentru calcularea expected goals ar trebui avut in vedere ca un gol marcat impotriva lui Arsenal ar trebui sa aiba o greutate mai mare decat unul marcat impotriva Cucuietilor.
0

Postat 11 October 2010 - 11:12 PM (#46) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Eu ce am acum cu ELO...se poate calcula procente.Pe wikipedia explica formula cum calculezi.Cat despre poisson care e un capitol inchis pentru mine...nu-mi place deloc faza cu dat gol lu Arsenal dat etc...Poate ii da gol lu Arsenal cand e 3-0 min 85 3-1.Asta inseamna ca e mai puternica echipa aia ca a marcat la Arsenal acasa ? Eu nu cred asa ceva, de fapt fiecare cu ale lui :)Wins/Lose mi se pare ca reflecta mai bine game-ul decat goals.
0

Postat 11 October 2010 - 11:19 PM (#47) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Nu-mi plac americanii de nicio culoare, dar scara la care lucreaza ei in NBA m-a inspirat cu o idee. In NBA e mult mai concret coeficientul fiecarui jucator (cos, rebound si pasa) + ca e vorba doar de 5 jucatori, nu de 11 ca la fotbal.Cred ca putem afla echipele exacte cu cel putin 15 minute inainte de inceperea meciului. Ma gandesc ca fiecare jucator are o contributie la scorurile din meciurile in care a jucat. Adunarea acestor coeficienti cred ca ne poate arata o mai buna reprezentare a ratingurilor celor doua echipe.Ma obsedeaza modul in care casele stabilesc atat de precis linia la u/o si cea de la spread la NBA. Cu siguranta are legatura cu jucatorii disponibili/titulari pt acel meci si statisticile personale pt fiecare.
0

Postat 11 October 2010 - 11:20 PM (#48) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Uite acum mi-a venit o idee daca ai si minutele golurilor.sa zicem ca arsenal scored:234565cocoietii tai scored:896-trunc(goalMin/15);In acest fel Arsenal va primi:5+3+2In timp ce cocoietii tai 1 punct.
0

Postat 11 October 2010 - 11:24 PM (#49) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

cyraxro:Am vazut ca esti profesor in otravuri :conf: (eu le-am descoperit doar de 2 zile).Spui ca te-ai saturat de ele, ca ai trecut la elo.Elo dupa cate stiu eu, determina valoarea celor doua echipe raportate una la cealalta.\"Expected goals\" la urma urmei poate fi vazut tot ca o diferenta de valoare.Ai putea sa ţmi/ne dai niste idei cum aș/am putea integra otravurile in determinarea cotelor unui eveniment folosind ca parametri valoarea echipelor data de elo si nu expected goals.PS: cgmbet, intrebarea e valabila si pentru tine.
0

Postat 11 October 2010 - 11:32 PM (#50) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

ELO iti calculeaza puterea echipei pana la un moment dat (asta fiind urmatoarea disputa), fara sa necesite vreo variabila de la cealalta echipa.De ex poti face un clasament cu ELO.In timp ce la poisson..nu poti calcula exp goals daca nu te legi si de golurile date de echipa adv.Sincer nu stiu daca pot fi combinate ELO si Poisson.Eu le tratez ca doua metode de a calcula cote pentru un eveniment.Pentru poisson am o fila excel facuta de mine unde introduc exp goals A si B si imi calculeaza chance score / under 2.5 / ha -1 / 1 / x / 2.O pot da cui vrea sa se joace putin :)Oricum m-ai pierdut la integrarea elo cu poisson :conf:
0

Postat 11 October 2010 - 11:34 PM (#51) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

A si alta idee pentru cine nu vrea sa se complice cu %1x2 sa gaseasca value.Calculati un rating pentru fiecare echipa sa zicem 35...si faci inmultirea cu cota sau cu sqrt(cota) eu stiu sa evitati dogs.Asta e o metoda simpla sa faci diferenta inter doua echipe care au rating 35 dar una are 1.2 si una 1.5
0

Postat 11 October 2010 - 11:38 PM (#52) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Nu stiu ce sa zic, ai dreptate , e irelevant la 3-0 un gol pentru... amarati, dar de asemenea mi se pare irelevant si minutul in care se dau golurile.Si de asemenea dupa formula ta ( nu stiu de unde l-ai scos pe 6) Arsenal primeste 10 puncte; nu e cam mult? avand in vedere cu cine joaca, si totusi, daca gainile au reusit sa dea gol la Arsenal, chiar daca nu are valoare in clasament, totusi au dat un gol mare...zic eu.Media golurilor asteptate a fi marcate in urmatorul meci mi se pare importanta, si de asemenea mi se pare foarte importanta cuantificarea golurilor diferit, in functie de valoarea adversarului.
0

Postat 11 October 2010 - 11:39 PM (#53) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Citeaza

Originally posted by cyraxro6-trunc(goalMin/15)
Sublima formula, trebuie insa cantarit neaparat si adversarul caruia ii dai gol (valoarea golului sa fie proportionala cu ratingul oponentului).Cum au mers simularile voastre in cazul confurntarilor valorilor absolute ale ratingurilor a doua echipe si in cazul calcularii lor una in functie de cealalta?
0

Postat 11 October 2010 - 11:41 PM (#54) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

6 e 90 impartit la 15, cu scopul ca sa nu se ia in considerare golurile marcate dupa minutul 90. Clever.
0

Postat 11 October 2010 - 11:44 PM (#55) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Citeaza

Originally posted by cyraxroELO iti calculeaza puterea echipei pana la un moment dat (asta fiind urmatoarea disputa), fara sa necesite vreo variabila de la cealalta echipa.
Imi cer scuze, dar te contrazic: puterea echipei e data de ratingul ei curent DAR SI de ratingul curent al echipei adverse.
0

Postat 11 October 2010 - 11:45 PM (#56) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

Pai daca stau si ma chinui acum inventez un sistem de rating :))Arsenal 1.25 - 5.50 - 10.00 COCOIETIIsper sa nu zica nimeni ceva de 100% ala ca e rapid facut!!!!Arsenal winExpected 0.80COCOIETII 0.10attack Arsenal 10 * 0.10 = 1defence 1*0.8 = 0.8COCOIETII invers:0.8 la 1ma gandesc si eu ....a fost asa ceva rapid.Faza cu minutele am folosit sa anulez un gol pe final care mi se pare de multe ori fals.Adica o echipa care marcheaza in mijlocul meciului sau la inceput mi se pare mai puternica decat una care marcheaza pe final.
0

Postat 11 October 2010 - 11:49 PM (#57) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Pe de alta parte, francezii au boala cu impartirea reprizelor in 3. Multe formatii \"cu cantec\" au activitate intensa in intervalul 75-90. Formatiile cu adevarat puternice, dupa parerea mea, marcheaza des in sfertul imediat de dupa pauza. Poate asta ne-ar ajuta la calcularea cotelor in live.[Edited on 11-10-2010 by betman99]
0

Postat 11 October 2010 - 11:51 PM (#58) Useril este offline   cyraxro 

• Parior Senior
  • PipPipPipPipPip

cferoiu hai sa-ti explic eu ce inteleg prin elo ratings:fie 4 echipe inventate da...! :)team elo pointsCOCOIETII 1150ARSENAL 1200EPARIURI 950BETMANTEAM 1350apoi...iau sa zicem 3 meciuri:DIFF HWIN AWIN 50 43% 57% arsenal vs cocoietii-200 76% 24% cocoietii vs betmanteam-250 81% 19% epariuri vs arsenalelo rating mi se pare independent .... in timp ce expectedGoals e dependent de goals primite de ceilalti;
0

Postat 12 October 2010 - 12:03 AM (#59) Useril este offline   cferoiu 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

Pai si DIFF nu insemna ca folosesti si \"variabila de la cealalta echipa\"Hai ca vorbim aceeasi limba, nu are sens sa mai insistam aici.Ce vreau sa spun; elo poate fi folosit foarte bine doar pentru a determina INDEPENDENT DE CLASAMENT valoarea echipelor. Acum, daca s-ar putea calcula expectedGoals diferentiind golurile marcate impotriva unor echipe de calibru diferit, eu cred ca se poate ajunge la un expected goals mult mai aprope de adevar. Si de aici mai departe folosim otravurile... asta vroiam eu sa spun in legatura cu imbinarea celor doua sisteme.PS: asta a fost abecedarul meu pentru elo.http://mlselo.f2f2s.com/MLS_Elo.pdf
0

Postat 12 October 2010 - 12:13 AM (#60) Useril este offline   betman99 

• Parior Senior
  • PipPipPipPip

M-am pus la citit. Merci de link.Imi place cum \"reseteaza\" ratingurile la sfarsit de an. Pare realist.
0

Arata acest topic

• 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HOME | FORUM PARIURI SPORTIVE | BILETUL ZILEI | CLASAMENTE SI STATISTICI | REZULTATE LIVE | PREDICTII FOTBAL | MECIURI LIVE

Biletul zilei, Predictii fotbal, Pariuri sportive, Rezultate live, Clasamente fotbal, Statistici fotbal, Case pariuri

Skin si limba